Sejmik Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SEJMIK WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 277490275 992418048071659 194517498153929561 n

Delegacja samorządu Województwa Podkarpackiego na czele z Wicemarszałkiem Stanisławem Kruczkiem wzięła udział w uroczystych obchodach 130. rocznicy urodzin - gen. Stanisława Maczka w Belgii, jednego z krajów europejskich wyzwalanych przez 1. Polską Dywizję Pancerną. W składzie podkarpackiej delegacji uczestniczyli Radni Województwa Czesław Łączak – Wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego, Kamila Piech, Maria Napieracz i Jacek Magdoń oraz dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP Robert Godek.
Belgijskie obchody 130. rocznicy urodzin gen. Stanisława Maczka rozpoczęła uroczystość w miasteczku Roeselare, wyzwolonego przez 1. Polską Dywizję Pancerną w 1944 r. Podczas uroczystości odsłonięto dwa murale upamiętniające tamto wydarzenie wykonane przez Michała Czerko, a sfinansowane przez samorządy województw podkarpackiego i lubelskiego. Odsłonięcia dokonał Ambasador RP w Brukseli Rafał Siemianowski, podkreślając zasługi gen. Maczka i jego żołnierzy oraz belgijskiej skautki i nauczycielki Simonne Brugge, która na ochotnika dokonała zwiadu pozycji niemieckich w mieście. Podczas krótkiej uroczystości ambasador RP odznaczył także dwóch mieszkańców Roeselare. Dirk Lievens oraz Bronia Magiera - przewodnicząca Polskiego Memorandum, odebrali medale za starania o trwałe upamiętnienie wyzwolenia Roeselare przez Polskę.
Uczestnicy uroczystości zwiedzili zdobyty przez maczkowców bunkier, w którym staraniem Dirka Livensa będzie zlokalizowana ściana pamięci z nazwiskami polskich żołnierzy poległych w Belgii podczas II wojny światowej. Druga część obchodów miała miejsce w mieście Tielt, gdzie odbyła się inauguracja wystawy pt. „Gen. Maczek - Honorowy Obywatel Tielt”. Delegacje z Polski wraz belgijskimi gospodarzami odwiedziły liczne miejsca związane z czynem zbrojnym Wojska Polskiego, począwszy od cmentarza wojskowego po polski czołg typu „Sherman”. Po mieście i wystawie oprowadził gości Dirk Verbeke - Prezes Stowarzyszenia 1. Polskiej Dywizji Pancernej w Belgii.
Uroczystości były okazją do spotkania środowisk polonijnych i belgijskich środowisk kultywujących pamięć o żołnierzach gen. Maczka, którzy zdobywali miasta tak, aby oszczędzić strat wśród ludności cywilnej. „Nigdy nie możemy wystarczająco podziękować generałowi Maczkowi za to, co zrobił dla naszego miasta” – powiedział radny Mieke Vanbrussel (CD&V) - „Wyzwolił nasze miasto z jak najmniejszym rozlewem krwi. Jednocześnie oddajemy też hołd poległym polskim żołnierzom, zdecydowanie za młodym i tak daleko od domu”.

podkarpacka delegacja na obchodach rocznicy urodzin gen Maczka

Fot. Rafał Polak/Kancelaria Sejmiku