Sejmik Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SEJMIK WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Stan przygotowań Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 oraz realizacji Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w podrzeszowskiej Jasionce, kwestia zaawansowania tworzenia sieci szerokopasmowej Polski Wschodniej i ścieżek rowerowych na Podkarpaciu – tymi tematami zajmowali się radni podczas LVII. sesji Sejmiku  Województwa Podkarpackiego.

Marszałek Ortyl przedstawił stan prac nad kontraktem terytorialnym dla województwa oraz prowadzonych na ten temat negocjacji z rządem. Ich tematem jest między innymi kwestia drogi S19 z Rzeszowa do Barwinka.  

W czasie rozmów Ministerstwo Infrastruktury zgłosiło, że zgadza się, aby odcinek na południe od Rzeszowa do Babicy był na liście rezerwowej. To jest wartość około 1 mld złotych. Oczywiście w pełni bylibyśmy usatysfakcjonowani, gdyby ten projekt był na liście podstawowej. O to głównie bój się toczy i to będzie przedmiotem dalszych negocjacji - mówił w trakcie obrad marszałek Ortyl, na temat jednej z najważniejszych inwestycji, zawartych przez samorząd województwa w kontrakcie terytorialnym. 

Marszałek odniósł się także do stanu przygotowania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 -2020.

We wtorek zaczynamy pierwsze negocjacje. Będziemy rozmawiali z Komisją Europejską w Warszawie, przygotowujemy się. Jedzie zespól negocjacyjny z województwa podkarpackiego. Komisja zgłosiła ponad 400 uwag o różnym charakterze, niektóre są niewielkie, drobne, także takie , na które odpowiedź musimy uzyskać ze strony Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego, bo dotyczą one wszystkich regionów i traktujemy je horyzontalnie. Nasze stanowisko jest przyjęte na piątkowym zarządzie. To jest pierwsza tura negocjacji. Nie ma w niej jeszcze wszystkich tematów, nie ma na przykład tematyki służby zdrowia – podkreśla marszałek Ortyl.   

Wiele pytań i spore zainteresowanie radnych wzbudziła kwestia kierunku lekarskiego, który w październiku przyszłego roku rusza na Uniwersytecie Rzeszowskim. O przygotowaniach, jakie do tej pory zostały podjęte, aby umożliwić kształcenie lekarzy w Rzeszowie mówili na sesji rektor  Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. Aleksander Bobko oraz członek zarządu Tadeusz Pióro. Uniwersytet kończy właśnie kompletowanie kadry profesorskiej.

Pracujemy nad kompletowaniem tego składu. Mamy pełny skład zapewniający nauczanie na pierwszych  dwóch, trzech latach czyli przedmiotach podstawowych i staramy się zapewnić kadrę kliniczną – mówi dziekan Wydziału Lekarskiego dr hab. Artur Mazur.

Szacujemy, że  w przyszłym roku, bo takie zrobiliśmy szacunki na przyszły rok, nastąpi zwiększenie kosztów dla uniwersytetu o jakieś 1, 5 mln złotych. Te koszty związane będą z przejęciem nowych obiektów. Kadra profesorska, to koszt około 1 mln złotych rocznie. Zwróciliśmy się do pana marszałka o dofinansowanie na te potrzeby – wyzwań jakie stoją przez uniwersytetem nie ukrywa rektor prof. Bobko. 

Potrzeby są bardzo duże trzeba o tym pamiętać. Ja dziś powiedziałem, że prawie 270 mln złotych byłoby potrzebne, żeby zaadaptować oddziały kliniczne do potrzeb. To jest kwota bardzo duża i na takie wydatki nas nie stać, ale analizujemy to w szczegółach. Trzeba pamiętać o tym, co już zostało przekazane, to są przekazane na rzecz uczelni działki, to są działania podejmowane w tym kierunku, których nie da się wycenić. To kwestie projektu z RPO WP za prawie 23 mln złotych. My cały czas traktujemy ten temat priorytetowo – podkreśla marszałek Ortyl.

A tak obrady LVII  sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego  podsumował Przewodniczący Sejmiku Sławomir Miklicz.  

Dzisiejsza sesja sejmiku była chyba najspokojniejsza od pół roku i najbardziej merytoryczna. Poruszaliśmy istotne dla województwa sprawy, między innymi powołania kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim. Bardzo dobre informacje przekazał pan rektor. Także zarząd przekazał swoje informacje na temat tworzenia tego kierunku. Ale były także bardzo ważne sprawy dotyczące przyszłości województwa. Sprawy związane z kontraktem terytorialnym dla województwa, związane z trzema ważnymi projektami, które powstają w ramach PO Polska Wschodnia: sieć szerokopasmowa,  Centrum Wystawienniczo-Kongresowe oraz trasy rowerowe. Były ważne merytorycznie sprawy, one miały formę informacyjną, ale wywoływały ożywioną dyskusję. A cały sejmik wyjątkowo zgodnie co trzeba podkreślić- obradował. Za to trzeba podziękować wszystkim radnym, że emocje opadły i była merytoryczna rozmowa o przyszłości regionu - podkreśla przewodniczący Sławomir Miklicz.

Wideorelacja i fotorelacja

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
zdj. Daniel Kozik 
Biuro prasowe UMWP