Artykuły

Andrzej Pityński

andrzej pitynskiAndrzej Pityński to urodzony w Ulanowie, artysta - rzeźbiarz. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od ponad 30 lat jego rzeźby znane są w wielu krajach na całym świecie. Umiłowanie rodzinnej ziemi, znajomość ojczystej historii i tradycji polskiego oręża sprawiają, że jego rzeźby przedstawiają „Golgotę Polskiego Narodu". Za swoje rzeźby artysta otrzymał wiele nagród i wyróżnień, obecnie zaliczany jest do światowej czołówki rzeźbiarzy.
Za granicą, Andrzej Pityński cieszy się sławą znakomitego twórcy rzeźby pomnikowej i należy do elitarnego National Sculpture Society (NSS). W 2001 roku znalazł się wśród ośmiu artystów wybranych przez specjalną komisję NSS do zaprezentowania swych prac podczas corocznej prestiżowej wystawy „Sculpture from New Yorker' s Studios". Jednym z najważniejszych dzieł Andrzeja Pityńskiego jest pomnik - symbol ofiar zbrodni katyńskiej, który znajduje się w Jersey City w Nowym Jorku. Monumentalna rzeźba z brązu ustawiona na postumencie z napisem „Katyń 1940", przedstawia oficera Wojska Polskiego przebitego bagnetem. Ze względu na tematykę swoich rzeźb - Andrzej Pityński nazwany jest „Ambasadorem Polskiej Historii".

Uchwałą Sejmiku Województwa Podkarpackiego Nr L/948/10 z 23.08.2010 r. otrzymał odznakę zasłużony dla Województwa Podkarpackiego za rozsławienie polskiej historii w świecie.

Copyright © 2020 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: urzad@podkarpackie.pl, www.podkarpackie.pl, www.wrotapodkarpackie.plwww.sejmik.podkarpackie.pl 
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30