Albina Kuraś

Zasłużony Albina Kuraś (ur. 27.04.1925 r. w Brzezówce)-emerytowana kierowniczka rodzinnej kapeli, ludowa skrzypaczka, piosenkarka, rzeźbiarka oraz seniorka rodziny.

Pani Albina Kuraś wraz z ojcem w 1950 roku założyła Rodzinną Kapele „Kurasie”, która początkowo miała nazwę „Kapela Kamińskich”. Pani Albina Kuraś grała pierwsze skrzypce        i śpiewała, a po śmierci ojca objęła kierownictwo kapeli. Z biegiem lat dołączali do nich kolejni członkowie rodziny, dzieci i wnuki pani Albiny.

Podstawowym zajęciem kapeli była gra na weselach, zabawach i uroczystościach lokalnych w Gminie Ropczyce i Powiecie Ropczycko-Sędziszowskim, a z czasem także na przeglądach i festiwalach ogólnopolskich. Coraz częściej Kapela „Kurasie” brała czynny udział w wydarzeniach muzycznych aranżowanych za granicą (Węgry, Austria, Litwa, Niemcy, Włochy), na Ogólnopolskich Spotkaniach Muzykujących Rodzin we Wrocławiu, Zgorzelcu i Oławie oraz na uroczystościach państwowych. Ich repertuar był bardzo bogaty            w żywiołową, radosną i tradycyjną muzykę, dzięki której zyskali duże grono wielbicieli w całej Polsce. Dodatkowo do popularności Kapeli „Kurasie” przyczyniły się wielokrotne występy na imprezach relacjonowanych przez stacje telewizyjne.

W 2009 roku Andrzej Bieńkowski, malarz i etnograf zrealizował film dokumentalny o rodzinnej kapeli z Lubziny. Ponadto przedstawił ich w swojej książce „100 kilometrów muzyki. Warszawa- Kijów”.

Pani Albina Kuraś otrzymała wiele odznaczeń oraz nagród za swoją działalność na stanowisku kierowniczki kapeli, twórczość ludową, przekazywanie tradycji przodków następnym pokoleniom i propagowanie tej kultury z niesamowitą siłą.

Uchwałą Sejmiku Województwa Podkarpackiego nr XXIV/422 /16 z dn. 27.06.2016r. otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego".

Copyright © 2020 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: urzad@podkarpackie.pl, www.podkarpackie.pl, www.wrotapodkarpackie.plwww.sejmik.podkarpackie.pl 
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30