W święto Wojska Polskiego - uroczystości w Rzeszowie

 26Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz polskiego wojska 15 sierpnia 2021 r. tradycyjnie rozpoczęło się mszą św. w kościele garnizonowym pw. Matki Boskiej Królowej Polski w otoczeniu żołnierskich mundurów, dźwięków orkiestry wojskowej, a w tym roku także z towarzyszeniem operowego głosu Niny Novak. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Edward Białogłowski. W homilii ks. Tomasz Żmich mówił, że wojsko, to piękna i szczególna służba Polsce i Polakom. Wszędzie tam, gdzie jest zagrożenie zdrowia i życia, kierowani są żołnierze, bo to jest służba drugiemu człowiekowi, niejednokrotnie z poświęceniem i narażeniem własnego zdrowia włącznie. Dlatego prośmy dziś dla żołnierzy w dniu ich święta – mówił - o wszelkie łaski Boże i Dary Ducha Świętego, aby swą misję spełniali w zgodnie z własnym sumieniem w myśl hasła Bóg, Honor, Ojczyzna. Oprawę muzyczną stanowił wspaniały głos Przemyślanki Niny Novak przy akompaniamencie Rzeszowskiej Orkiestry Wojskowej pod dyrekcją dowódcy-kapelmistrza por. Agaty Ćwikli. Również po zakończeniu zgromadzeni mogli wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych i religijnych.

Drugą część rzeszowskich uroczystości wojskowych stanowiły obchody przy pomniku gen. Władysława Sikorskiego, gdzie wręczone zostały awanse i medale, odczytany Apel Pamięci, oddana salwa honorowa i złożone wieńce. W imieniu Samorządu Województwa wieńce złożyli wicemarszałek Piotr Pilch oraz wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.

Potem rozpoczął się piknik z okazji Święta Wojska Polskiego. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, delegacje wszystkich służb mundurowych z dowódcą 21 BSP oraz 3 PBOT, szefami i komendantami instytucji i dowódcami jednostek wojskowych stacjonujących w rzeszowskim garnizonie, kombatanci, strzelcy i harcerze oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Rzeszowa.

W 1920 r. żołnierze walce z sowiecką Rosją oddali wszystko. Serce, wolę, często życie. Wiedzieli, że walczą nie tylko o Niepodległą, ale też o wolność ducha, wiarę i przyszłość narodu. Dzięki nim, pomimo wielu późniejszych tragicznych zawirowań historii, możemy dzisiaj zaśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”, czy „Boże coś Polskę” wolni i w otoczeniu polskiego wojska. Bez tamtej ofiary krwi w cudzie nad Wisłą Niepodległa nie mogłaby przetrwać, a społeczeństwo nie zdołałoby przygotować pokoleń, które w 1939 r. stanęły bohatersko wobec kolejnej okupacji i niewoli, która praktycznie trwała do 1989 r.

swieto wojska polskiego w Rzeszowie 2021 - biuro prasowe

Tekst: Izabela Fac/Kancelaria Sejmiku, fot. Anna Magda/Biuo prasowe UMWP, zdjęcie z występu Niny Novak - archiwum 5 BSP

 • 04
 • 07
 • 13
 • 17
 • 22
 • 26
 • 31
 • 33
 • 34
 • 35
 • 36
 • 39

Copyright © 2021 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: urzad@podkarpackie.pl, www.podkarpackie.pl, www.wrotapodkarpackie.plwww.sejmik.podkarpackie.pl 
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30