Z historii podkarpackiej „Solidarności”

Autor tekstu: Szymon Świętoniowski, Kancelaria Sejmiku
Autorzy zdjęć: Szymon Świętoniowski/KS, Aleksandra Czarnota (fot. własne)
Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego
W sobotę, 12 kwietnia 2025 roku, w Kamienicy Zgoda w Krośnie odbyło się niezwykłe wydarzenie z cyklu „Z historii podkarpackiej Solidarności”, organizowane w związku z 20. rocznicą śmierci św. Jana Pawła II. Spotkanie, które zgromadziło mieszkańców regionu, było połączeniem duchowej refleksji z głębokim przesłaniem historycznym. W spotkaniu udział wziął przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, poseł na Sejm RP Piotr Babinetz, europoseł Bogdan Rzońca oraz dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Krzysztof Gierlach.
Wydarzenie otworzył występ znakomitego aktora Andrzeja Mastalerza, który w przejmujący i głęboko emocjonalny sposób zaprezentował fragmenty „Tryptyku Rzymskiego” – poetyckiego dzieła autorstwa Jana Pawła II. Jego interpretacja poruszyła publiczność i skłoniła do zadumy nad przesłaniem Papieża-Polaka, który pozostaje duchowym przewodnikiem dla wielu pokoleń Polaków.
Drugą część spotkania wypełniła prelekcja Adama Oberca zatytułowana „Wdzięczni za orędownictwo”. Historyk przybliżył dramatyczną, a zarazem niezwykle symboliczną historię Krzyża Świętego wykonanego z chleba przez więźniów politycznych osadzonych w Zakładzie Karnym w Hrubieszowie w 1983 roku. Ten prosty, a zarazem głęboki gest wiary i oporu wobec systemu komunistycznego stał się symbolem niezłomności ducha i nadziei. Krzyż po latach został przekazany w ręce wspólnoty jako znak pamięci i duchowego zwycięstwa.
Spotkanie odbyło się pod patronatem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz parafii pw. Trójcy Świętej w Krośnie. Inicjatywę wsparło również Krośnieńskie Stowarzyszenie Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych.
Galeria zdjęć:
Zobacz więcej: Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć.