Sejmik Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Moment otwarcia sesji przez Jerzego Borcza, trzymającego laskę marszałkowską.

Autor tekstu: Szymon Świętoniowski, Kancelaria Sejmiku UMWP
Autor zdjęć: Sebastian Stankiewicz, Krzysztof Witek, Biuro prasowe UMWP

 

W poniedziałek (3 marca 2025 roku), odbyła się XII sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego VII kadencji. Radni skupili się na kluczowych inwestycjach w kulturę, naukę i sport, a także na problemie braku rządowego wsparcia dla szpitali funkcjonujących na Podkarpaciu. 

Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz z prezydium oraz Marszałek Województwa Władysław Ortyl z zarządem, oficjalnie powitali nową Sekretarz Województwa Podkarpackiego. Pani Katarzyna Sołek, zastąpiła na tym stanowisku Lesława Majkuta, który sekretarzem województwa był od niemalże 12 lat, dokładnie od lipca 2013 roku, a który przeszedł na emeryturę. Nowy sekretarz województwa, podobnie jak poprzednik, swe obowiązki łączyć będzie z funkcją dyrektora Departamentu Organizacyjno-Prawnego UMWP.

Rozpoczęcie XII sesji Sejmiku oraz powitanie nowej Sekretarz Województwa

Pani Katarzyna Sołek jest znawcą stosunków międzynarodowych, które studiowała na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, oraz prawnikiem – ukończyła Uniwersytet Rzeszowski. Dodatkowo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie ukończyła studia licencjackie z filologii rosyjskiej oraz ukrainoznawstwa. Zna kilka języków: angielski, rosyjski, ukraiński oraz słowacki. 

Pracę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego rozpoczęła w 2009 roku, jako inspektor w Oddziale Współpracy Międzynarodowej  Kancelarii Zarządu. W latach 2013-2016 była dyrektorem Kancelarii Zarządu UMWP. Od 2016 roku pracowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, początkowo w latach 2016-2020 była zastępcą konsula generalnego RP we Lwowie, a od 2020 do sierpnia 2022 roku konsulem generalnym RP w Odessie. W latach 2022 - 2023 pełniła funkcję konsula RP - radcy i kierownika wydziału konsularnego - w ambasadzie RP w Bratysławie. W lipcu 2023 roku wróciła na stanowisko dyrektora Kancelarii Zarządu UMWP, a rok później marszałek Władysław Ortyl powierzył jej stanowisko dyrektora Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP.

Sejmik zdecydował się o przekazaniu 750 tys. zł na realizację innowacyjnego projektu "Klasyka 3.0" prowadzonego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Projekt ten obejmie cztery województwa: podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie oraz małopolskie i będzie koncentrował się na nowoczesnej interpretacji klasycznych dzieł teatralnych i wyjściu poza tradycyjne ramy sztuki.

To dla nas bardzo ważne, aby promować naukę, kulturę i sport. Dlatego też postanowiliśmy zaangażować się w takie przedsięwzięcia jak innowacyjny projekt Klasyka 3.0 obejmujący swoim zasięgiem cztery województwa, podjęcie współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim oraz festiwal rowerowy wraz z wieloma towarzyszącymi wydarzeniami plenerowymi – mówił Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Władysław Ortyl, stoi za mównicą i przemawia.

Marszałek Województwa Podkarpackiego, mówiący o nawiązaniu współpracy z Polskim Komitetem Olimpijskim

Województwo podkarpackie zamierza nawiązać współpracę z Polskim Komitetem Olimpijskim w zakresie promocji regionu i wspierania sportowców oraz działania edukacyjne propagujące ideę fair play.  Na ten cel planuje przeznaczenie się 900 tys. złotych. 

Doskonale rozumiemy, że sportowe sukcesy, zwłaszcza te na miarę olimpijską, są świetną promocją uprawiania sportu. Na Podkarpaciu mamy wiele wysokiej klasy obiektów sportowych, wśród nich halę sportową w Mielcu, trwa również realizacja Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego. Te wszystkie obiekty muszą zostać wypełnione zawodnikami i młodzieżą. Dlatego promocja poprzez programy olimpijskie ma dla nas duże znaczenie i pozwala województwu wyjść także poza granice Polski – podkreślił marszałek Ortyl.

Podkarpacie stanie się także gospodarzem festiwalu rowerowego, dzięki nawiązanej współpracy z Podkarpacką Regionalną Organizacją Turystyczną. W ramach festiwalu zorganizowane zostaną m.in. wydarzenia plenerowe z licznymi atrakcjami dla uczestników: konkursy, zawody rowerowe dla dzieci, zaplecze techniczne oraz koncert.  Planowana jest również realizacja takich przedsięwzięć jak Podkarpacki Festiwal Nauki i Innowacji, Carpathian Startup Fest oraz AviaTech Challenge – Podkarpacki Hackathon Lotniczy w Krośnie.

Sejmik Województwa wzywa rząd do wsparcia dla szpitali w regionie

W trakcie XII sesji Sejmiku radni województwa przyjęli stanowisko dotyczące konieczności rządowego wsparcia dla szpitali w regionie. Przewodniczący Sejmiku Jerzy Borcz zaznaczył, że rozwój infrastruktury medycznej jest priorytetem, zwłaszcza w kontekście narastających problemów onkologicznych w regionie.

Sejmik przyjął oficjalne stanowisko wzywające rząd do wsparcia rozbudowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie. Planowana początkowo inwestycja miała zostać sfinansowana z Funduszu Medycznego i była przewidziana na rozwój infrastruktury onkologicznej w gminie Świlcza. Decyzja ta jest kluczowa dla zapewnienia odpowiedniego poziomu leczenia nowotworów na Podkarpaciu, które zmaga się z ograniczonym dostępem do specjalistycznych terapii.

Średni czas oczekiwania na redioterapię w województwie podkarpackim wynosi ponad 45 dni, podczas gdy w innych regionach kraju jest to często poniżej 30 dni. Problemem jest również niewystarczająca liczba specjalistów - na Podkarpaciu przypada średnio 3,8 onkologa na 100 tys. mieszkańców.

Podobne stanowisko przyjęto wobec Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie. W planach była budowa nowoczesnego sześciokondygnacyjnego pawilonu onkologicznego, który miał służyć operacyjnemu leczeniu nowotworów piersi oraz radioterapii. Przewidziano również zakup nowoczesnego sprzętu dla pracowni diagnostycznych i bloku operacyjnego. 

Marcin Fijołek, przemawia do mikrofonu z tyłu stoi Władysław Ortyl.

Marcin Fijołek, Przewodniczący klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwość

Niestety na ten moment nie mamy żadnych gwarancji, że nasze szpitale otrzymają konieczne dofinansowanie rządowe. Wzywamy rząd do przychylnego spojrzenia na mieszkańców województwa podkarpackiego, którzy zasługują na to by mieć dostęp do profesjonalnej obsługi w zakresie onkologii – apelował Marcin Fijołek, Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Przed rozpoczęciem posiedzenia Sejmiku głos zabrali protestujący mieszkańcy Wróblika Szlacheckiego, którzy wyrazili sprzeciw wobec rozbudowy zakładu utylizacyjnego. Sprzeciwiali się również mieszkańcy Brzozowa, prostestujący przeciwko budowie wytwórni mieszanek mineralno-asfaltowych. Zaniepokojenie mieszkańców budziły potencjalne, negatywne skutki zdrowotne i środowiskowe tych inwestycji. 

Radni, ze względu na to, że sprawy te leżą poza ich kompetencjami, wyrazili gotowość do wsparcia proceduralnego w skierowaniu apeli mieszkańców do odpowiednich organów.

 

Galeria zdjęć: