X Sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego - budżet Województwa Podkarpackiego na 2025 rok został przyjęty
Autor tekstu: Szymon Świętoniowski, Kancelaria Sejmiku UMWP
Autor zdjęć: Krzysztof Witek, Biuro Prasowe UMWP
Ostatnia w tym roku sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego upłynęła pod znakiem kluczowych decyzji, które wpłyną na rozwój Województwa Podkarpackiego w nadchodzących latach. Głównymi punktami obrad X sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego było przyjęcie budżetu na 2025 rok oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej, która sięga aż do 2043 roku. Posiedzenie obfitowało w ważne decyzje strategiczne, a jego przebieg urozmaiciły zarówno wydarzenia symboliczne - ogłoszenie roku 2025 Rokiem Włodzimierza Dzieduszyckiego, jak i uroczyste - wręczenie odznaczeń państwowych pracownikom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego Medali za Długoletnią Służbę przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.
2025 Rokiem Włodzimierza Dzieduszyckiego, Radni Województwa Podkarpackiego podjęli jednogłośną decyzję
Rok 2025 w Województwie Podkarpackim poświęcony będzie Włodzimierzowi Dzieduszyckiemu - wybitnemu przyrodnikowi, kolekcjonerowi, mecenasowi kultury oraz niezwykłemu patriocie. Podjęcie uchwały w tej sprawie było szczególnym punktem obrad, którego doniosłość podkreśliła obecność Tomasza Wasielewskiego, wiceprzewodniczącego Rady Związku Rodowego Dzieduszyckich herbu Sas.
Dzieduszycki urodził się 200 lat temu, w 1825 roku i przez całe życie działał na rzecz rozwoju nauki, ochrony dziedzictwa przyrodniczego oraz kulturowego. Był założycielem pierwszego Muzeum Przyrodniczego na ziemiach polskich, które powstało we Lwowie. Jego bogaty dorobek naukowy i kulturowy wciąż pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń.
Rekordowy budżet województwa na 2025 rok
Najważniejszym punktem grudniowej sesji było przyjęcie budżetu województwa podkarpackiego na 2025 rok. Dokument ten opiera się o rekordową kwotę 2 miliardów 678 milionów 800 tysięcy złotych. Na realizację zadań inwestycyjnych Województwo Podkarpackie przeznaczy aż 1 miliard 383 miliony złotych, co stanowi ponad 51% całkowitych wydatków budżetowych. Marszałek województwa Władysław Ortyl podkreślał proinwestycyjny charakter budżetu, który ma na celu dalsze wzmacnianie potencjału gospodarczego województwa.
,,Chciałbym podkreślić, że budżet ma bardzo proinwestycyjny chatakter i wychodzi naprzeciw założeniom naszej strategii. Warto również zaznaczyć, że deficyt jest na niskim poziomie i nie wymaga zaciągania żadnych zobowiązań" - mówił marszałek Ortyl. (źródło podkarpackie.pl)
Budżet na 2025 rok został zaprojektowany z szczególną dbałością o stabilność finansową województwa. Deficyt w wysokości 139 milionów złotych ma zostać pokryty z nadwyżek budżetowych z poprzednich lat, co pozwoli uniknąć konieczności zaciągania nowych zobowiązań finansowych. Marszałek poinformował, że w 2025 roku województwo nie będzie mitować oblifacji ani zaciągać nowych kredytów długoterminowych. Co więcej, planowana jest spłata już istniejących zobowiązań w wysokości blisko 24 milionów złotych.
Kluczowe inwestycje
Ponad miliard złotych przeznaczonych na infrastrukturę drogową stanowi główny filar budżegtu inwestycyjnego na 2025 rok. Wśród najważniejszych projektów znalazły się:
- Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 872 od Nowej Dęby do Niska,
- Budowa mostów na Sanie w Stalowej Woli oraz Jarosławiu,
- Połączenie drogi wojewódzkiej nr 865 z węzłem obwodnicy Jarosławia.
Równie istotne są inwestycje w sektorze ochrony zdrowia, na które zaplanowano rekordowe 184 miliony złotych. Środki te pozwolą na realizację takich projektów, jak:
- Budowa lądowiska dla helikopterów przy szpitalu nr 2 w Rzeszowie,
- Przebudowa oddziału kardiologii w Krośnie,
- Utworzenie pododdziału kardiochirurgii w szpitalu w Przemyślu,
- Zakup rezonansu magnetycznego dla szpitala w Tarnobrzegu.
W budżecie uwzględniono również 38 milionów złotych na kulturę. Dzięki tym środkom zrealizowane będą m.in.:
- Budowa nowej sceny w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie,
- Modernizacja Pałacu Biskupiego w Krośnie,
- Restauracja Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.
Wręczenie Medali za Długoletnią Służbę
Podczas sesji odbyła się także uroczystość wręczenia Medali za Długoletnią Służbę dla pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, przyznanych przez Prezydenta RP. Medale wręczyła wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, w asyście marszałka województwa Władysława Ortyla oraz przewodniczącego Sejmiku Jerzego Borcza. Wśród nagrodzonych pracowników Urzędu Marszałkowskiego znalazły się: Pani Iwona Kiełbasa oraz Pani Jowita Młynarczyk z Kancelarii Sejmiku.
Betlejemskie Światło Pokoju
Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju do władz Podkarpacia to tradycja, która na stałe wpisała się w kalendarz grudniowych wydarzeń w regionie. Tegoroczne spotkanie również odbyło się w atmosferze wzajemnego szacunku i serdeczności. Symboliczny płomień przyniesiony przez druhny i druhów z Chorągwi Podkarpackiej Związku Harcerstwa Polskiego został przekazany marszałkowi województwa Władysławowi Ortylowi, całemu Zarządowi Województwa, przewodniczącemu Sejmiku Jerzemu Borczowi oraz radnym. Betlejemskie Światło Pokoju to inicjatywa, która co roku jednoczy społeczności w całej Polsce. Symbolizuje pokój, wzajemną pomoc oraz gotowość do budowania wspólnoty opartej na zrozumieniu i współpracy.