Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.

 

Autor tekstu i zdjęć: Szymon Świętoniowski, Kancelaria Sejmiku UMWP

20 listopada 2024 roku, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz wraz z małżonką mieli zaszczyt gościć Konsula Generalnego Niemiec, Pana Holgera Mahnicke, oraz jego małżonkę, Panią Kerstin Mahnicke. Spotkanie było nie tylko okazją do międzynarodowej wymiany kulturalnej, ale także do zaprezentowania bogatego dziedzictwa i historii Podkarpacia.

IMG 0801

Wizyta rozpoczęła się w sercu krośnieńskiego szklarstwa – Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. To unikalne miejsce, będące wizytówką regionu, zrobiło ogromne wrażenie na niemieckich gościach. Konsul wraz z małżonką mieli okazję zobaczyć proces tworzenia wyrobów szklanych na żywo i poznać tradycję, która uczyniła Krosno znanym na całym świecie jako „miasto szkła”.

IMG 0707

Kolejnym punktem programu było Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce – miejscu narodzin światowego przemysłu naftowego. Przewodnicy przybliżyli gościom historię Ignacego Łukasiewicza oraz pionierskich osiągnięć Polaków w tej dziedzinie. Była to doskonała okazja do podkreślenia znaczenia Podkarpacia jako kolebki innowacji przemysłowych.

IMG 0996

Dzień zakończył się wizytą w Hotelu Pałacyk Polanka – urokliwym miejscu, które łączy historię z gościnnością. Właściciel obiektu z pasją opowiedział o dziejach pałacyku, wzbudzając podziw i uznanie gości.

Wizyta Konsula Generalnego Niemiec i jego małżonki to ważny krok w budowaniu mostów międzykulturowych oraz promocji regionu na arenie międzynarodowej. Zarówno Centrum Dziedzictwa Szkła, jak i Muzeum w Bóbrce czy Pałacyk Polanka pozostawiły niezatarte wrażenie na niemieckich gościach, którzy wyjechali z Podkarpacia z obrazem regionu pełnego historii, tradycji i gościnności.