Sejmik Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Grupa pięciu osób stoi razem na ulicy. Czterej młodzi mężczyźni są ubrani w różne kostiumy: jeden ma na sobie koszulę w kratę w żółto-niebieskie kolory, drugi ma czarny strój przypominający odzież średniowiecznego rycerza, z elementami skórzanej zbroi, trzeci mężczyzna nosi maskę w kształcie dziobatego ptaka, a czwarty mężczyzna ubrany jest w kombinezon ochronny i gazmaskę. Piąta osoba, stojąca w centrum grupy, to starszy mężczyzna, ubrany w granatową kurtkę, który trzyma w rękach narzędzie przypominające widły. Tło obrazu pokazuje architekturę miejską z widocznymi budynkami i częściowo pochmurne niebo. Wszyscy pozują do wspólnego zdjęcia i uśmiechają się.

Autor tekstu: Krzysztof Witek
Autor zdjęć: Sebastian Stankiewicz
Biuro Prasowe UMWP

 

Rozpoczęło się największe studenckie święto Podkarpacia – jubileuszowe, 30. Rzeszowskie Juwenalia. Przez dwa dni Rzeszów tętnić będzie muzyką, radością i barwną energią studentów z całej Polski. Ulice miasta, a szczególnie kampus Politechniki Rzeszowskiej, zamienią się w tętniące życiem miasteczko festiwalowe.

Na scenie widać grupę tancerzy w tradycyjnych, ludowych strojach. Są to młode osoby, które tańczą w parze. Tancerki mają na sobie kolorowe spódnice, koronkowe bluzki i kwiatowe ozdoby we włosach, natomiast tancerze ubrani są w niebieskie kamizelki, białe koszule oraz charakterystyczne czarne kapelusze ozdobione wstążkami. Wszyscy tańczą w rytm muzyki, uśmiechając się i wykonując skoordynowane ruchy. W tle widoczny jest napis "RZESZOWSKIE JUWENALIA", a scena jest ustawiona w otoczeniu festiwalowego klimatu.
Taniec ludowy podczas Rzeszowskich Juwenaliów 2025, uroczystości na Rynku Miejskim w Rzeszowie

Grupa chórzystów występuje na scenie podczas Rzeszowskich Juwenaliów. W pierwszym rzędzie znajduje się wokalistka w skórzanej kurtce i niebieskich spodniach, trzymająca mikrofon. Za nią stoi zespół w białych koszulkach z logo, z niebieskimi biretami na głowach. Wszyscy są skupieni na występie, śpiewając i prezentując jednocześnie radosną postawę. Na scenie widoczna jest także część sprzętu muzycznego. W tle znajduje się napis "RZESZOWSKIE JUWENALIA".
Występ chóru na Rynku Miejskim w Rzeszowie, Rzeszowskie Juwenalia 2025

Tradycyjnie, Juwenalia zainaugurował kolorowy pochód studentów, który po uroczystym przekazaniu kluczy do miasta przez władze samorządowe wyruszył z Rynku w stronę Miasteczka Akademickiego. To symboliczny moment, który rokrocznie oznacza początek radosnej dominacji młodzieży nad miastem. W ceremonii z ramienia Samorządu Województwa wzięli udział: marszałek Władysław Ortyl, przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz oraz radny Jerzy Cypryś. Obecni byli również: wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, prezydent miasta Rzeszowa Konrad Fijołek wraz z zastępcami oraz przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Waldemar Szumny wraz z radnymi.

Grupa osób stoi na scenie podczas wydarzenia. W centrum widoczny jest mężczyzna, który trzyma mikrofon i przemawia. Ma na sobie granatową kurtkę i gestykuluje rękami. W tle stoi kilku innych mężczyzn, z których jeden trzyma dużą drewnianą replikę klucza z napisem "RZESZÓW". Na twarzach osób w tle widać uśmiechy, a za nimi znajduje się tło z napisem "RZESZOWSKIE JUWENALIA". Wszyscy uczestnicy wydarzenia są ubrani w casualowe ubrania, a atmosfera wydaje się radosna i pełna energii.
Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, przemawiający podczas Rzeszowskich Juwenaliów 2025

Patrzymy na to wydarzenie z wielkim podziwem, ale i z pewną nostalgią – bo przecież czas studiów to okres, do którego wraca się myślami z uśmiechem i tęsknotą. Cieszę się, że młode pokolenie tak pięknie się rozwija – widać to nie tylko w nauce, ale także w kulturze, pasjach i aktywności społecznej. To ogromna wartość, którą budują także takie wydarzenia jak Juwenalia- mówił marszałek Ortyl.

Studia to czas, w którym łatwiej o radość, dobre wspomnienia i piękne historie – te opowieści zostają z nami na całe życie. Rzeszowskie Juwenalia mają już ponad trzydziestoletnią tradycję, która wpisuje się w tożsamość nie tylko miasta, ale i całego Podkarpacia. Warto przypomnieć, że nasz region może poszczycić się dużą liczbą uczelni wyższych – i to zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Może więc warto w przyszłości pomyśleć o organizacji wojewódzkich juwenaliów, które będą wspólnym świętem całej podkarpackiej społeczności akademickiej – kontynuował marszałek.

Życzę wszystkim wspaniałej zabawy, dobrej atmosfery i wielu niezapomnianych chwil. Już teraz czuć, że ta atmosfera się tworzy, a z każdą chwilą będzie coraz lepsza – powiedział na zakończenie marszałek Władysław Ortyl.

Grupa osób stoi na scenie podczas wydarzenia. W centrum widoczny jest starszy mężczyzna, który trzyma mikrofon i przemawia. Ma na sobie beżowy płaszcz, brązowe buty oraz trzyma w rękach czapkę. Obok niego, w tle, stoi grupa osób uśmiechających się i słuchających przemówienia. Jeden z mężczyzn trzyma drewnianą replikę klucza z napisem "RZESZÓW". Tło wydarzenia to napis "RZESZOWSKIE JUWENALIA", a atmosfera jest radosna i pełna energii.
Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz

To nie tylko wydarzenie lokalne – śmiało można powiedzieć, że to impreza o znaczeniu wojewódzkim, a nawet ogólnopolskim. Dlatego chciałbym serdecznie pogratulować wszystkim, którzy się do tego przyczyniają – przede wszystkim samorządowi studenckiemu, który od lat nadaje temu wydarzeniu wyjątkowy charakter. Dziękuję także władzom uczelni, zwłaszcza Panu Rektorowi, za wspieranie tej inicjatywy. Dzięki temu Rzeszowskie Juwenalia są dziś znane i postrzegane jako jedna z najlepszych studenckich imprez w całym kraju – podsumował Jerzy Borcz, przewodniczący Sejmiku.

W tym roku wydarzenie ma wyjątkowy charakter – świętujemy 30-lecie Rzeszowskich Juwenaliów. Z tej okazji organizatorzy – Politechnika Rzeszowska oraz WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa – przygotowali szczególnie bogaty program koncertów i wydarzeń towarzyszących. Na trzech scenach (Główna, Brend, Bunkier) wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m.in. Lady Pank, Kortez, Kult, Mrozu, IGO, Ich Troje, Happysad i Golec uOrkiestra.

Oprócz koncertów zaplanowano także szereg imprez towarzyszących – od zawodów sportowych, przez konkursy muzyczne, po akcje społeczne, takie jak zbiórki krwi i konferencje edukacyjne. Teren Miasteczka Akademickiego otwarty będzie dla uczestników od godz. 16:00, a koncerty ruszają o 17:00 i potrwają do późnych godzin nocnych.

Rzeszowskie Juwenalia cieszą się uznaniem w całym kraju – trzykrotnie zdobyły tytuł „Najlepsze Juwenalia w Polsce” przyznawany przez Parlament Studentów RP.

Początki Rzeszowskich Juwenaliów organizowanych przez Politechnikę Rzeszowską to 1994 rok. Choć już w latach 70. i 80. każda uczelnia w Rzeszowie organizowała własne święto studenckie. W latach 90. Politechnika Rzeszowska organizowała juwenalia z innymi uczelniami lub osobno.

 

Galeria zdjęć:
Zobacz więcej: Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć.