Sejmik Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Na zdjęciu widać scenę z parady z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja w Chicago 2025 roku. Na podwyższeniu, udekorowanym w czerwono-białe wstążki, stoi grupa osób, w tym przedstawiciele władz, celebryci oraz organizatorzy wydarzenia. W tle znajduje się scena z dużym napisem "POLISH CONSTITUTION DAY PARADE CHICAGO 2025" oraz wizerunkiem orła, symbolu Polski. Na pierwszym planie widoczna jest grupa kobiet w eleganckich strojach i koronach, prawdopodobnie uczestniczki wydarzenia, które reprezentują Polonię. W tłumie widoczni są także fotoreporterzy, którzy dokumentują moment, a także widzowie, którzy przyszli, by świętować to ważne wydarzenie.

Autor tekstu i zdjęć: Dariusz Pawłowski 
Oddział Współpracy Międzynarodowej UMWP

 

Delegacja Województwa Podkarpackiego, w skład której wchodzą wicemarszałek Piotr Pilch, przewodniczący Sejmiku Jerzy Borcz, wiceprzewodniczące Renata Knap i Joanna Bril oraz radni województwa Renata Butryn i Krzysztof Ignaczak i sekretarz województwa Katarzyna Sołek przebywa z wizytą w Chicago, gdzie uczestniczy w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja. Głównym punktem programu jest udział w tradycyjnej paradzie trzeciomajowej, gromadzącej tysiące przedstawicieli Polonii oraz gości z Polski.

Uczestnicy Polskiej Parady Konstytucji 3 Maja w Chicago, trzymający flagi województwa podkarpackiego i miasta Rzeszów, pozdrawiający w tle wieżowce miasta.
Uczestnicy Polskiej Parady Konstytucji 3 Maja w Chicago, trzymający flagi województwa podkarpackiego i miasta Rzeszów.

Parada z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja to jedno z najważniejszych wydarzeń polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Organizowana nieprzerwanie od 1892 roku, co roku gromadzi tysiące uczestników i widzów, którzy manifestują swoją dumę z polskiego dziedzictwa. Przemarsz barwnych grup, orkiestr, harcerzy, uczniów szkół polonijnych i przedstawicieli organizacji społecznych odbywa się w centrum Chicago i jest ważnym symbolem obecności Polaków w życiu amerykańskiej metropolii.

Na zdjęciu widać grupę osób stojących na podwyższeniu podczas Polskiej Parady Konstytucji 3 Maja w Chicago. Wśród nich znajduje się duchowny w stroju liturgicznym (prawdopodobnie biskup), który mówi do mikrofonu. W tle można dostrzec przedstawicieli władz i innych organizatorów wydarzenia, ubranych w eleganckie stroje, z przypinkami w barwach Polski. Cała scena jest udekorowana biało-czerwonymi wstążkami oraz herbem Polski. W tle widać zielone drzewa, a atmosfera jest uroczysta i pełna szacunku.
Duchowny oraz organizatorzy Polskiej Parady Konstytucji 3 Maja w Chicago, podczas przemówienia na podwyższeniu

Jesteśmy dumni, że możemy wspólnie z Polonią świętować tak ważne wydarzenie w historii Polski, jakim była Konstytucja 3 Maja. Obecność tutaj to wyraz naszej wdzięczności za pielęgnowanie polskości i wspieranie ojczyzny na emigracji – powiedział wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch podczas uroczystości.

Delegacja złożyła także kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, oddając hołd bohaterowi narodowemu, który zapisał się w historii zarówno Polski, jak i Stanów Zjednoczonych. Następnie uczestniczyła w uroczystym podniesieniu polskiej flagi, które odbyło się w centrum miasta – miejscu symbolicznym, podkreślającym znaczenie wydarzenia dla lokalnej społeczności i Polonii. Ceremonia ta była wyrazem dumy narodowej oraz pamięci o wspólnych wartościach, które łączą oba narody. Delegacja wzięła także udział we mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny i Polonii, będącej okazją do modlitwy za wszystkich rodaków, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Grupa osób stoi przed galerią herbów województw Polski, na tle ściany z ozdobnymi ramami. Wszyscy są ubrani elegancko i pozują do zdjęcia. Na zdjęciu widoczny jest uśmiech i atmosfera przyjaźni oraz współpracy.
Przedstawiciele województwa podkarpackiego stojąc przed galerią herbów województw Polski.

Ważnym punktem wizyty był udział delegacji w uroczystym przyjęciu zorganizowanym w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Chicago. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz stanu Illinois, korpusu dyplomatycznego oraz środowisk polonijnych. Była to doskonała okazja do rozmów na temat relacji międzyregionalnych, promocji województwa podkarpackiego oraz wzmacniania współpracy z Polonią w Stanach Zjednoczonych.

Na zdjęciu widoczna jest grupa osób stojących w eleganckiej sali, pozujących do zdjęcia w towarzystwie przedstawicieli Polonii, w tym księżniczek z konkursu Miss Polonia. Wszyscy ubrani są w stroje galowe, a niektóre osoby noszą korony. W tle na ścianach widoczne są flagi Polski i USA. Na twarzach gości widać uśmiechy, a atmosfera jest radosna i pełna szacunku.
Przedstawiciele województwa podkarpackiego oraz laureatki konkursu Miss Polonia podczas spotkania z okazji obchodów Dnia Konstytucji 3 Maja.

Na tym zdjęciu widzimy przemawiającego mężczyznę, który stoi przy mównicy, a obok niego widoczna jest grupa osób, w tym laureatki konkursu Miss Polonia, w strojach galowych. W tle za przemawiającym widoczne są flagi Polski, USA oraz Unii Europejskiej. Zgromadzeni słuchają przemówienia w atmosferze uroczystości.
Przemówienie Piotra Pilcha, wicemarszałka województwa podkarpackiego podczas obchodów Dnia Konstytucji 3 Maja w gronie przedstawicieli Polonii, z laureatkami konkursu Miss Polonia.

W czasie pobytu w Chicago przedstawiciele województwa odbyli również szereg spotkań z przedstawicielami Polonii, które miały na celu zacieśnienie więzi oraz omówienie możliwości współpracy. W siedzibie Związku Klubów Polskich delegacja spotkała się z prezes Łucją Mirowską-Kopeć i Janem Kopciem, prezesem Klubu Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej, którzy są odpowiedzialni za organizację parady Konstytucji 3 Maja. Rozmowy dotyczyły promocji województwa podkarpackiego w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w obszarach turystyki, kultury i gospodarki. Poruszono także temat organizacji wspólnych projektów edukacyjnych i sportowych, wymiany młodzieży oraz wsparcia inicjatyw integrujących młode pokolenia Polonii z dziedzictwem narodowym. Spotkania te były wyrazem uznania dla zaangażowania Polonii w podtrzymywanie polskiej tożsamości oraz tworzenia trwałych więzi z krajem pochodzenia.

Wizyta w Chicago była okazją do zacieśnienia więzi z Polonią oraz promocji Podkarpacia jako regionu otwartego, nowoczesnego i dumnego ze swojego dziedzictwa.

 

Galeria zdjęć:
Zobacz więcej: Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć.