Sejmik Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SEJMIK WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 DSC 1498

W Bazylice w Starej Wsi 5 marca 2023 r. odbyła się uroczystość związana z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. Patronował jej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz posłowie Adam Śnieżek i Piotr Babinetz. Po mszy w intencji Żołnierzy Niezłomnych, kapitan Jan Jastrzębski odczytał list od Jarosława Kaczyńskiego do uczestników uroczystości, w którym prezes PiS podkreślał opór i heroizm żołnierzy w obliczu zła oraz wolę walki w podziemiu antykomunistycznym.

W powiecie brzozowskim wciąż wspominana jest między innymi postać majora Antoniego Żubryda, dowódcy batalionu Narodowych Sił Zbrojnych oraz jego żony Janiny, którzy w październiku 1946 roku zostali zastrzeleni przez agenta Urzędu Bezpieczeństwa.

Marcowe upamiętnianie Żołnierzy Wyklętych wiąże się z wydarzeniami sprzed 72 lat, kiedy to w więzieniu mokotowskim w Warszawie zabito siedmiu członków Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, między innymi Łukasza Cieplińskiego i Adama Lazarowicza.
Przed tablicami upamiętniającymi ofiary II wojny światowej oraz Ignacego Bielawskiego zamordowanego przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, przedstawiciele Sejmu, rządu oraz samorządowcy i mieszkańcy powiatu brzozowskiego złożyli wieńce i zapalili znicze. Na cześć walczących o wolność ojczyzny oraz w podziemiu antykomunistycznym, kompania podhalańczyków oddała salwę honorową.