Nowa przestrzeń dla edukacji w Sanoku

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Autor zdjęć: Sebastian Stankiewicz
Biuro Prasowe UMWP
To miejsce to przykład doskonałej synergii w dziedzinie edukacji oraz świetnej współpracy dla wspólnego dobra – powiedział marszałek Władysław Ortyl, otwierając sanocką filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie.
Przy ul. Lipińskiego w Sanoku, w wyremontowanej przestrzeni dawnego gimnazjum, powstała pierwsza siedziba, która w jednej lokalizacji powala realizować różnorodne zadania jakie ma do wypełnienia podległy samorządowi województwa – Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich.
W uroczystości otwarcia placówki uczestniczyli: marszałek Władysław Ortyl, przewodniczący sejmiku województwa Jerzy Borcz oraz wiceprzewodnicząca sejmiku Joanna Brill, radni województwa: Monika Brewczak i Mateusz Lechwar, podkarpacki kurator oświaty Dorota Nowak-Maluchnik a także licznie przybyli przedstawiciele samorządów – Sanoka, powiatu sanockiego i innych miejscowości z Podkarpacia. Wśród gości wydarzenia obecny był także metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal, który poświecił pomieszczenia biblioteki.
W odnowionej części budynku, służącego także kiedyś do edukacji, dziś mieszczą się: Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, a w nim sanocka filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie - Oddział w Krośnie, a także Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sanoku im. Anny Jenke. Wszystkie one są oświatowymi jednostkami, prowadzonymi przez Samorząd Województwa Podkarpackiego.
W tej przestrzeni jest nagromadzenie instytucji, aktywności, różnych działań, które wprowadzają nową jakość i nowe funkcje. Samorząd województwa lubi współpracować, tworzyć nową jakość we wspólnym działaniu, aby efekt synergii był osiągnięty. A tu zgromadziło się tak dużo instytucji, których wspólnym celem jest edukacja, rozwój zainteresowań młodych ludzi, ich czytelnictwa, ułatwienie nauczycielom i studentom dostępu do fachowej literatury psychologiczno-pedagogicznej, doskonalenie zawodowe nauczycieli. Dodatkowym atutem jest tu Mediateka, prowadzona przez samorząd Sanoka, która mieści się na pierwszym poziomie budynku. Pieniądze i środki, które dwa samorządy – województwa i miasta - tu przeznaczyły, są świetnie wydane. To nowa jakość przestrzeni publicznej, nowe możliwości dla ludzi młodych i ich nauczycieli- podkreślał marszałek Władysław Ortyl.
Dziś mamy swoiste święto edukacji i nauki. Bardzo się cieszę i gratuluję serdecznie – dodał marszałek Władysław Ortyl, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego miejsca.
W naszej cywilizacji europejskiej i cywilizacji basenu Morza Śródziemnego biblioteka i książki od wieków miały ogromne znaczenie, były one fundamentem dla wielu wybitnych ludzi. Były też straszne czasy, kiedy palono książki. A my dziś otwieramy bibliotekę. Życzę aby książki były w niej ciągle w ruchu. Nie wystarczy kupić książek i postawić ich na półkach, nawet w najpiękniejszej przestrzeni. One muszą być czytane i przynosić wiedzę. Niech ta biblioteka zachęca do sięgania po książki, do ubogacania wiedzy i ducha – powiedział arcybiskup Adam Szal, przekazując sanockiej bibliotece książki z dziedziny teologii.
Częścią uroczystego otwarcia było symboliczne przecięcie wstęgi, wspólne zwiedzanie placówki oraz podziękowania dla partnerów przedsięwzięcia i jego wykonawców.
Podczas uroczystości przekazane zostały także stypendia Marszałka Województwa Podkarpackiego dla słuchaczy Medyczno-Społecznych Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Dyplomy dla aż 154 słuchaczy marszałek Władysław Ortyl wręczył dyrektorom Medyczno-Społecznych Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
W nowo otwartej sanockiej bibliotece odbyła się także inna miła uroczystość - przekazanie komputerów dla 20 najbardziej potrzebujących gmin, do wykorzystania w przedszkolach. 60 zestawów komputerowych trafi do tych gmin, których przedszkola uczestniczą w projekcie „Zdrowo-Cyfrowo w Przedszkolu”. Celem projektu realizowanego przez Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie jest wspieranie rozwoju kompetencji cyfrowych nauczycieli wychowania przedszkolnego.
Na zakończenie uroczystości Krystyna Wróblewska, dyrektor PZPW dziękując przybyłym zaznaczyła, że placówka w Sanoku będzie nie tylko miejscem dla edukacji, ale też kolejnym krokiem ku nowoczesnej, otwartej i dobrze zorganizowanej przestrzeni dla podkarpackiej oświaty.
Galeria zdjęć:
Zobacz więcej: Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć.