Sejmik Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Przewodniczący Sejmików Województw w trakcie wspólnego posiedzenia.

Autor tekstu: Szymon Świętoniowski, Kancelaria Sejmiku UMWP
Autor zdjęć: Biuro Prasowe UMWM/ŁP

 

W wyjątkowym, jubileuszowym roku 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski, Kraków – historyczna stolica Polski – stał się miejscem spotkania reprezentantów wszystkich województw, którzy wzięli udział w obradach Konwentu Przewodniczących Sejmików Województw RP. Województwo Podkarpackie reprezentował Przewodniczący Sejmiku Jerzy Borcz.

I Galeria zdjęć:
Zobacz więcej: Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć.

Gospodarzem spotkania był Sejmik Województwa Małopolskiego, a obrady konwentu otworzył jego przewodniczący prof. Jan Tadeusz Duda. W trakcie wydarzenia poruszono wiele kluczowych tematów dla funkcjonowania wspólnot samorządowych, w tym kwestie związane z opieką nad osobami starszymi, promocją turystyki regionalnej, a także potrzebą skutecznych działań na rzecz dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem i uzależnieniami.

Mężczyzna stoi za mównicą z logotypem województwa małopolskiego, przemawia do mikrofonu. W tle widoczne są flagi Polski i Unii Europejskiej.Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka (fot. Biuro Prasowe, UMWM/ŁP)

Bardzo dziękuję i witam wszystkich w Małopolsce, w stolicy naszego regionu – Krakowie. Bardzo się cieszę, że obrady odbywają się w roku jubileuszowym – 1000-lecia Korony Królestwa Polskiego. Z drugiej strony my, jako marszałkowie również spotykaliśmy się już wcześniej, zarówno w Krakowie jak i innych regionach. Dla nas, marszałków, jak i dla Państwa przewodniczących ważny jest efekt synergii, efekt współpracy, by głos, który płynie z regionów na areny krajową i europejską był silny. Oczywiście nasze regiony się różnią, tym niemniej wspólnie pokazujemy, że turyści, którzy przybywają do nas są zadowoleni, że Polska po prostu się rozwija. Jest w tym duża zasługa wszystkich Państwa – samorządowców. Tutaj, w Małopolsce, duże zasługi dla rozwoju ruchu turystycznego ma Grzegorz Biedroń, Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, który bardzo ambitnie i często uczestniczy w misjach gospodarczych i turystycznych, aby zapraszać gości z całego świata do Małopolski. - podkreślił marszałek Łukasz Smółka.

Jednym z najważniejszych punktów posiedzenia było jednogłośne przyjęcie deklaracji w sprawie uczczenia jubileuszu 1000-lecia koronacji królewskiej. Uczestnicy zgodzili się, że to wydarzenie ma znaczenie nie tylko symboliczne, ale także wychowawcze – zwłaszcza dla młodego pokolenia Polaków. Podkreślano konieczność przypominania o historycznych fundamentach polskiej państwowości oraz wzmacniania tożsamości narodowej w regionach.

Mężczyzna siedzi przy stole, trzyma w ręku mikrofon.
prof. Jan Tadeusz Duda, Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego (fot. Biuro Prasowe, UMWM/ŁP)

Dziękuję, że przybyliście Państwo na nasze zaproszenie do Krakowa, do stolicy Małopolski, który to przez wieki był także stolicą Polski, główną siedzibą królów. Podkreślam ten fakt nie bez przyczyny, ponieważ 18 listopada 2024 roku w naszym regionie zainaugurowane zostały obchody 1000-lecia Korony Królestwa Polskiego. Niezwykle istotnym elementem była również uroczysta msza święta, która odbyła się w 1000 rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski, w ostatnią niedzielę – 6 kwietnia – w Katedrze Wawelskiej, połączona z procesją do grobów królewskich. Jak wiemy, Wawel jest nekropolią polskich królów. Mamy ten zaszczyt, że możemy od czasu do czasu ich odwiedzać, przypominać sobie o tym, że Polska ma bardzo długą historię. - powiedział prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący sejmiku województwa małopolskiego.

W ramach posiedzenia zaprezentowano również działania podejmowane przez Samorząd Województwa Małopolskiego na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców – m.in. projekt „Małopolski Tele-Anioł 2.0”, który łączy nowoczesne technologie z pomocą seniorom, osobom samotnym i chorym. Wskazywano, że może on stanowić inspirację dla podobnych inicjatyw w innych województwach.

Wszyscy przewodniczący sejmików województw w trakcie obrad konwentu, a wśród nich Jerzy Borcz.Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz (fot. Biuro Prasowe, UMWM/ŁP)

Jerzy Borcz, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, zabrał głos podczas dyskusji o przyszłości samorządów wojewódzkich, podkreślając znaczenie współpracy międzyregionów w kontekście zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia mieszkańców.

Wspólne działania samorządów wojewódzkich to klucz do skutecznej realizacji celów rozwoju regionalnego. Jako przedstawiciele różnych województw, mamy nie tylko wspólne wyzwania, ale i ogromny potencjał, by działać na rzecz wszystkich naszych mieszkańców. Dobre praktyki w jednym regionie mogą stać się inspiracją dla innych. Dlatego warto wymieniać się doświadczeniami i budować mosty współpracy. - podkreślił Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego.

Warto zauważyć, że Małopolska – od stycznia do czerwca 2025 roku – sprawuje przewodnictwo zarówno w Konwencie Marszałków Województw RP, jak i Konwencie Przewodniczących Sejmików Województw. To właśnie w tym okresie odbywać się będą liczne spotkania i debaty służące wymianie doświadczeń i wypracowywaniu wspólnych stanowisk w kluczowych sprawach dla regionów.

Na zakończenie obrad uczestnicy wydarzenia zwiedzili ekspozycję Muzeum Lotnictwa Polskiego – jednej z najcenniejszych instytucji kultury w Małopolsce, prezentującej dorobek polskiej myśli technicznej i wojskowej.

 

Galeria zdjęć:
Zobacz więcej: Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć.