Sejmik Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SEJMIK WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Dnia 12 maja 2023 r. województwa zrzeszone pod szyldem Domu Polski Wschodniej miały przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu „Polish Constitution Day on SHAPE Family Fest – Dzień Polski w SHAPE”. Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE) jest siedzibą Sojuszniczego Dowództwa ds. Operacji, jednego z dwóch dowództw strategicznych NATO. Jest ono zlokalizowane niedaleko walońskiego miasta Mons w odległości 70 km na południe od Brukseli. Jest to najwyższe dowództwo NATO odpowiadające za  koordynację wszystkich operacji podejmowanych przez siły Sojuszu zarówno na terytorium traktatowym, jak i poza nim. To miejsce pracy, ale również małe „miasteczko” gdzie żyją z całymi rodzinami wybitni przedstawiciele wojskowości. Dzień Polski był znakomitą okazją, żeby opowiedzieć o naszym regionie przed tak licznym i zróżnicowanym pod względem narodowym audytorium.

Wśród gości obecni byli polscy oficerowie służący w strukturach NATO i UE, narodowi przedstawiciele wojskowi pozostałych krajów członkowskich Sojuszu oraz państw partnerskich akredytowanych przy Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO w Europie. Nie zabrakło przedstawiciel belgijskiej Polonii oraz polskich regionów, które przygotowały bogatą ofertę promocyjną.

Oficjalną część Polskiego Dnia w NATO SHAPE rozpoczęło przemówienie Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie generała brygady pilota Sławomira Mąkosy. W trakcie uroczystości odbywającej się w Alliance Audytorium wręczono odznaczenia wojskowe oraz nagrody zwycięzcom drugiej edycji biegu POL SOF RUN, który odbył się tego samego dnia przed południem. Zebrani wysłuchali wspaniałego koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który przybliżył publiczności polskie pieśni patriotyczne i wojskowe ale także oczarował selekcją najpiękniejszych światowych szlagierów.

Województwa, w ramach obchodów Dnia Polskiego w SHAPE, postawiły na promocję głównych atrakcji turystycznych regionu, które przed zbliżający się okresem wakacyjnym cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Ponadto zaproszeni goście mieli okazję skosztować prawdziwych podlaskich sękaczy jak i degustować się regionalnymi wypiekami z Województwa Podkarpackiego. Ponadto w ramach loterii przeprowadzonej wśród uczestników wydarzenia można było przekazaną przez Województwo Podkarpackie – lampę Łukasiewicza.