Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
Liczba 25 z dopiskiem lat w kolorze złotym, oznaczająca 25-lecie samorzadu województwa podkarpackiego.

W dniach 21-24 września delegacja Województwa Podkarpackiego miała zaszczyt uczestniczyć w serii istotnych wydarzeń polonijnych w Stanach Zjednoczonych. Województwo reprezentował Karol Ożóg, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, a także Monika Brewczak, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Jacek Magdoń, Radny Sejmiku i Przewodniczący Komisji Łączności z Polakami za Granicą. Ponadto w wydarzeniach uczestniczyli Paweł Rak, Przewodniczący Komisji Zakładowej ,,NSZZ Solidarność" oraz Bogumiła Stec-Świderska reprezentujący region rzeszowski NSZZ „Solidarność”.

Zdjęcie przedstawia delegacje sejmiku województwa podkarpackiego przy pomniku

Jednym z głównych punktów wizyty było odsłonięcie Pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1945 roku i Solidarności z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ceremonia miała miejsce w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Pensylwanii. Pomnik, w formie schodów, symbolizuje kolejne zrywy niepodległościowe Polski, od zakończenia II wojny światowej aż po powstanie NSZZ „Solidarność” w 1980 roku. To właśnie ten ruch związkowy zapoczątkował proces odzyskiwania suwerenności przez Polskę, uwalniając kraj spod jarzma komunistycznych rządów oraz dominacji Związku Radzieckiego.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, po której nastąpiło symboliczne odsłonięcie monumentu. Wicemarszałek Karol Ożóg podkreślił wagę tego wydarzenia, zaznaczając, że „Pomnik ten jest nie tylko hołdem oddanym bohaterom walczącym o wolność Polski, ale również wyrazem głębokiej jedności i więzi, które łączą Polaków, zarówno tych w kraju, jak i za granicą”.

Kolejnym ważnym punktem wizyty było spotkanie z przedstawicielami Polonii w Centrum Polsko-Słowiańskim w Nowym Jorku. Rozmowy dotyczyły możliwości zacieśnienia współpracy oraz wzmacniania relacji z Polakami zamieszkującymi USA. Delegacja odwiedziła także Instytut Józefa Piłsudskiego, który pełni kluczową rolę w pielęgnowaniu pamięci o polskiej historii w Ameryce.

Podczas spotkań podkreślono, jak ważna jest współpraca z Polonią dla Województwa Podkarpackiego. Delegaci przypomnieli, że samorząd województwa regularnie bierze udział w polonijnych obchodach, takich jak m.in. Parada Dnia Konstytucji 3 Maja. Co roku obecność przedstawicieli województwa na tych wydarzeniach wzmacnia więzi z amerykańską Polonią, przyczyniając się do budowania trwałych relacji.

Cała wizyta miała na celu zarówno upamiętnienie bohaterów walki o wolność Polski, jak i pogłębienie współpracy z Polonią amerykańską, co wpisuje się w szerszą strategię długoterminowej współpracy międzynarodowej Województwa Podkarpackiego.

Pełna galeria zdjęć: Delegacja Województwa Podkarpackiego na uroczystościach w USA

Autor tekstu: Adrian Biernacki
Rzecznik Prasowy UMWP

Autor zdjęć: Dariusz Pawłowski
Oddział współpracy międzynarodowej UMWP