106. rocznica śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli

Autor tekstu: Szymon Świętoniowski, Kancelaria Sejmiku UMWP
Autorzy zdjęć: Paweł Podgórski, Sebastian Stankiewicz, Biuro prasowe UMWP
W dniach 5 i 6 marca 2025 roku w Rzeszowie odbyły się uroczystości upamiętniająće 106. rocznicę śmierci pułkownika Leopolda Lisa-Kuli - jednego z najwybitniejszych bohaterów walk o niepodległość Polski. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, w tym Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz, Wicemarszałek Karol Ożóg oraz Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Msza Święta odprawiona w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie
Ważnym elementem obchodów była Msza Święta odprawiona w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, młodzież szkolna oraz członkowie Związku Strzeleckiego. Liturgii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba, który w swoim kazaniu podkreślił wartości, jakimi kierował się Leopold Lis-Kula: odwagę, honor i miłość do Ojczyzny.
Po Mszy Świętej uczestnicy obchodów przeszli na Plac Farny, gdzie znajduje się pomnik pułkownika Lisa-Kuli. To właśnie tam odbyła się najważniejsza część uroczystości – złożenie przyrzeczenia przez młodzież strzelecką. Nowi członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego oraz „Orlęta” ślubowali wierność Ojczyźnie i gotowość do służby na rzecz Polski. Ich słowa, wypowiedziane w obecności kombatantów, władz województwa oraz zgromadzonych mieszkańców, niosły wyjątkową symbolikę.
W trakcie ceremonii odczytano także Apel Pamięci, oddano salwę honorową, a delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem.
Przewodniczący Sejmiku Jerzy Borcz oraz Małgorzata Jarosińska-Jedynak, Członek Zarządu Województwa składają wspólny wieniec w imieniu całego Samorządu Województwa Podkarpackiego
Obchody rocznicowe miały również wymiar edukacyjny. W wielu szkołach regionu odbyły się lekcje historyczne poświęcone Leopoldowi Lisowi-Kuli, jego działalności i znaczeniu w walce o niepodległość. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie przygotowało wystawę prezentującą pamiątki związane z postacią pułkownika, w tym zdjęcia, dokumenty i repliki mundurów z okresu I wojny światowej. Dla młodzieży była to okazja, aby z bliska poznać realia tamtych czasów i lepiej zrozumieć, jak wielkim poświęceniem okupiona była wolność Polski.
Galeria zdjęć: