puste logo

Get Adobe Flash player
sprawy do_zalatwienia
rpo
UStat - sytuacja społeczno-gospodarcza województwa podkarpackiego
Katalog zuzel w sztuce
polonia w irlandii

VIII Dni Kardynała Kozłowieckiego

Kopia DSC1786W dniach 11 -13 września obchodzono VIII Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ. Jego postać i działalność przypomina i popularyzuje Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”.Zarząd Województwa reprezentował Członek Zarządu Stanisław Kruczek.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się 11 września IV Podkarpackim Festiwalem Piosenki Misyjnej pod hasłem „Serce bez granic”. Natomiast uroczystości centralne przypadły na sobotę 12 września i rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. przy Muzeum Kard. Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej w intencji Misjonarzy i ich rodzin, pod przewodnictwem ks. biskupa Edwarda Frankowskiego i ks. biskupa George’a Lungu odpowiadającego za służbę zdrowia z ramienia Konferencji Episkopatu Zambii w Afryce. Podczas Myszy św. kazanie wygłosił ks. dr Waldemar Cisło z organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który poświęcił wiele miejsca trzem sprawom:  misyjności, prześladowaniu chrześcijan oraz  sprawom wynikającym z braku Boga w życiu codziennym ludzi na świecie. 

Następnie w Gimnazjum nr 1 w Majdanie Królewskim podczas konferencji naukowej zebrani mogli wysłuchać wykładu dr Anny Jagodzińskiej z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie „Kapłani w pasiakach. Eksterminacja duchowieństwa polskiego w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau w latach 1939-1945”. Miejsce to stało się centralnym ośrodkiem eksterminacji duchowieństwa w okupowanej Europie, a w szczególności duchowieństwa polskiego – mówiła. Przez całe lata o tym fakcie milczano, na szczęście się to zmienia. Wszystko, co działo się w tym niemieckim, nazistowskim obozie było podporządkowane zasadzie: człowiek jest numerem bez wartości. Odbierano mu nazwisko, ubranie, przedmioty osobiste i prawo do ludzkiego traktowania. W środku tego piekła, jakim było życie w KL Dachau, które odczłowieczało i poniżało, polscy kapłani katoliccy zachowali ludzką godność – podkreśliła. Jednym z kapłanów, który przeżył piekło Dachau był młody ks. Kozłowiecki. Następnie o  „45. rocznicy zaślubin Kościołów Polski i Zambii” mówił ks. dr hab. Stanisław Cieślak SJ.

Podczas konferencji, którą prowadził Dyrektor Muzeum Bogdan Romaniuk, została wręczona statuetka „Zasłużony dla misji – serce bez granic”, którą w tym roku otrzymał bp Jerzy Mazur SVD - przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. W jego imieniu nagrodę odebrał o. Kazimierz Szymczycha SDV – sekretarz Komisji ds. Misji. Zostały także wręczone nominacje do Rady Programowej Fundacji, które z rąk ks. biskupa Edwarda Frankowskiego odebrali: dr Izabela Fac, dr Jacek Magdoń – Radny Sejmiku Woj. Podkarpackiego oraz Bogusław Cieśla.

W uroczystościach wzięli udział m. in. przedstawiciele samorządu województwa, samorządu lokalnego, mieszkańcy, dzieci i młodzież.

Izabela Fac

Kancelaria Sejmiku

Kalendarium

Lipiec 2020
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Transmisje obrad

Retransmisje (28.02.2011 - 31.03.2013)
Retransmisje (31.03.2013 - nadal)

Więcej o regionie

wrota-podkarpackie

Zobacz również


Newsletter

Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych  Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej  Związek Powiatów Polskich  Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej  Euroregion Karpacki  Europejska Współpraca Terytorialna 2007-2013