puste logo

Get Adobe Flash player
sprawy do_zalatwienia
rpo
UStat - sytuacja społeczno-gospodarcza województwa podkarpackiego
Katalog zuzel w sztuce
polonia w irlandii

[VIDEO] Abp Józef Michalik w gronie zasłużonych dla Województwa Podkarpackiego

Trzecia sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego piątej kadencji miała wyjątkowo uroczysty charakter. Wszystko za sprawą wręczenia odznaki honorowej „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego" Metropolicie Przemyskiemu arcybiskupowi Józefowi Michalikowi. Z tej okazji w Sali Audytoryjnej zebrało się wielu zaproszonych gości, wśród których byli księża, parlamentarzyści, a także samorządowcy.

Uchwałę w sprawie przyznania arcybiskupowi odznaki honorowej przeczytał przewodniczący sejmiku Bogdan Romaniuk. Laudację zaś wygłosił marszałek Władysław Ortyl, który przypomniał życiorys arcybiskupa oraz najważniejsze wydarzenia z trwającej już 50 lat kapłańskiej posługi.

Odznaczając księdza arcybiskupa odznaką „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego" wyrażamy szacunek i wdzięczność za całokształt pracy duszpasterskiej dla dobra Kościoła, Polski i lokalnej społeczności. Ta odznaka niech będzie wyrazem podziękowania mieszkańców województwa podkarpackiego za zasługi księdza arcybiskupa na rzecz naszej wspólnej Małej Ojczyzny – powiedział marszałek Ortyl.

Po laudacji marszałek Władysław Ortyl wraz z przewodniczącym sejmiku Bogdanem Romaniukem wręczyli Metropolicie Przemyskiemu pamiątkową odznakę i grawerton. Arcybiskup Józef Michalik dziękując za zaszczytne wyróżnienie, złożył wszystkim radnym życzenia.

Żebyście w tej pracy sejmiku i województwa i we wszystkich sytuacjach, w rodzinach umieli być odważni mądrością i odważni zaufaniem do Pana Boga, bo wielkość człowieka polega na tym, że jest pokorny, a pokorny człowiek jest otwarty na pomoc Bożą i drugiego człowieka – powiedział arcybiskup Michalik.

Gratulacje arcybiskupowi złożył także między innymi wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, który powiedział, że Metropolita Przemyski to jedna z największych postaci współczesnej Polski.

Ksiądz arcybiskup nie tylko w homiliach, ale także w swoich wystąpieniach duszpasterskich zawsze przypomina, że w hierarchii chrześcijańskich wartości człowiek powinien być w centrum uwagi i za to troskliwe przypominanie o tym fakcie chciałem podziękować – powiedział wicemarszałek Marek Kuchciński.

Głos podczas sesji zabrał także poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek.

To, że żyjemy w Polsce, która obroniła atuty dziedzictwa „Solidarności" to w dużej mierze zasługa arcybiskupa Michalika – powiedział europoseł Marek Jurek.

Kolejnym punktem sesji było opłatkowe spotkanie, które poprowadził Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej biskup Jan Wątroba. Biskup poświęcił opłatki, a także złożył radnym życzenia.

Życzę wszystkim radnym zatroskanym o rozwój tej ziemi, ale także rodzin, by umieli podejmować mądre decyzje, chociażby takie, jak te dotyczące naprotechnologii – powiedział biskup Jan Wątroba.

W trakcie ostatniej w tym roku sesji radni podjęli także uchwały dotyczące działalności jednostek samorządowych województwa, a także przyjęli informację w sprawie realizacji Wojewódzkiego Programu Opieki nad Zabytkami.

Monika Konopka
fot. Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP

Kalendarium

Lipiec 2021
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Transmisje obrad

Retransmisje (28.02.2011 - 31.03.2013)
Retransmisje (31.03.2013 - nadal)

Więcej o regionie

wrota-podkarpackie

Zobacz również


Newsletter

Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych  Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej  Związek Powiatów Polskich  Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej  Euroregion Karpacki  Europejska Współpraca Terytorialna 2007-2013