puste logo

Get Adobe Flash player
sprawy do_zalatwienia
rpo
UStat - sytuacja społeczno-gospodarcza województwa podkarpackiego
Katalog zuzel w sztuce
polonia w irlandii

[VIDEO] Nadzwyczajne sesje sejmiku województwa

05W piątek odbyły się dwie nadzwyczajne sesje sejmiku województwa podkarpackiego. Pierwsza została zwołana w związku z planami uzupełnienia składu zarządu województwa i powołania nowego wicemarszałka oraz członka zarządu. Druga odbyła się na wniosek opozycji i dotyczyła odwołania przewodniczącego sejmiku województwa oraz dwóch wiceprzewodniczących.

Na pierwszej sesji radni głosowali nad uchwałą w sprawie zwolnienia wicemarszałka Jana Burka z pełnienia dotychczasowych obowiązków. Uchwała nie została jednak przyjęta. Nie udało się również powołać nowego wicemarszałka. Na to stanowisko marszałek Władysław Ortyl rekomendował Tadeusza Pióro, który jest członkiem zarządu województwa. W miejsce Tadeusza Pióro marszałek Władysław Ortyl zaproponował radnym powołanie Jerzego Cyprysia. Jednak radni nie powołali Tadeusza Pióro na funkcję wicemarszałka, w tej sytuacji niemożliwe było głosowanie nad kandydaturą Jerzego Cyprysia.

Na drugiej sesji doszło do zmian w składzie prezydium sejmiku województwa. W tajnym głosowaniu z funkcji przewodniczącego sejmiku został odwołany głosami 17 do 16 Wojciech Buczak z PiS. 01Nowym przewodniczącym został Sławomir Miklicz z PO. Do zmian doszło również na stanowiskach wiceprzewodniczących. Z tej funkcji zostały odwołane Lidia Błądek i Ewa Draus z PiS. Nowymi wiceprzewodniczącymi zostali wybrani Janusz Konieczny z SLD i Dariusz Sobieraj z PSL.

Dotychczasowy przewodniczący sejmiku Wojciech Buczak po odwołaniu go z tej funkcji podziękował za dotychczasową współpracę z zarządem województwa i możliwość pracy na rzecz samorządu województwa. Zapewnił również, że nadal jako radny będzie pracował na rzecz regionu. O dalszej pracy na rzecz samorządu zapewniały po odwołaniu z funkcji wiceprzewodniczącej Lidia Błądek i Ewa Draus. Podziękowania odwołanym członkom prezydium sejmiku złożył marszałek Władysław Ortyl, który pogratulował nowemu przewodniczącemu sejmiku i dwóm wiceprzewodniczącym.

Poniżej zamieszczamy wypowiedzi marszałka Władysław Ortyla z briefingu prasowego, który odbył się tuż po zakończeniu sejmiku oraz wypowiedzi Wojciecha Buczaka – dotychczasowego przewodniczącego sejmiku, a także wypowiedź nowego przewodniczącego sejmiku Sławomira Miklicza.

Komentarz marszałka Władysława Ortyla nt. sesji nadzwyczajnej z 26 czerwca.

 

Komentarz byłego Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego po odwołaniu go z tej funkcji.

 

Komentarz nowego Przewodniczącego Sejmiku Województwa Podkarpackiego na chwile po powołaniu go na tę funkcję.

Monika Konopka
Fot. Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP 

Kalendarium

Lipiec 2020
P W Ś C Pt S N
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Transmisje obrad

Retransmisje (28.02.2011 - 31.03.2013)
Retransmisje (31.03.2013 - nadal)

Więcej o regionie

wrota-podkarpackie

Zobacz również


Newsletter

Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych  Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej  Związek Powiatów Polskich  Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej  Euroregion Karpacki  Europejska Współpraca Terytorialna 2007-2013