Raport o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa podkarpackiego w 2016 r.

1ustat podkarpackieokZapraszamy do zapoznania się z raportem, w kórym poruszono szereg zagadnień dotyczących między innymi sytuacji demograficznej, tendencji obserwowanych na rynku pracy, wynagrodzeń, świadczeń społecznych, przemysłu, budownictwa, nakładów inwestycyjnych oraz wyników finansowych przedsiębiorstw w roku 2016 dla całego wojeództwa podkarpackiego.

Piknik Caritas w Naturze i z naturą

budy10Słońce i zieleń, mnóstwo atrakcji, zabawy, ruchu i śmiechu, czyli idealny wypoczynek... Kilka godzin spędzonych w Budach Głogowskich w sobotę 20 maja dało wszystkim zebranym niesamowitą dawkę radości. A to wszystko dzięki II Sportowemu Piknikowi Rodzinnemu w Centrum NATURA 2000 w Budach Głogowskich. Dzieci, młodzież i dorośli, sprawni i niepełnosprawni wspólnie spędzali sobotę na sportowo. A wśród licznych wolontariuszy energicznie nadzór nad wszystkim sprawował ks. dr Piotr Potyrała – wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

I Kongres Sejmików Województw w Łodzi - sejmik sejmików

ss3Tematów do dyskusji nie brakuje, ale niech to będzie dyskusja merytoryczna – mówił podczas I Kongresu Sejmików Województw RP marszałek Władysław Ortyl. Radni Województw z całej Polski zjechali dziś do Łodzi do Auli Akademii Sztuk Pięknych. Było to pierwsze tego typu spotkanie samorządowców.

Mocną reprezentację miało Województwo Podkarpackie. Nie zabrakło marszałka Władysława Ortyla i przewodniczącego Jerzego Cyprysia. W Łodzi byli również przewodniczący klubów Wojciech Zając, Wiesław Lada i Teresa Kubas-Hul wraz z radnymi.  

25 lat Caritas Diecezji Rzeszowskiej

caritas25 1W dniu 6 maja 2017 r. w wypełnionej po brzegi auli Filharmonii Podkarpackiej, a wcześniej kościele farnym w Rzeszowie świętowano jubileusz diecezjalnych struktur Caritasu. Tego dnia 14 osób i instytucji otrzymało statuetkę „Miłosierny Samarytanin”.

Caritas to okna życia, pomoc głodującym, hospicja i wiele innych dzieł. Caritas działa w 34 diecezjach, angażuje ok. 100 tys. wolontariuszy, jest aktywny w szkołach gdzie funkcjonuje aż 3000 kół. Z satysfakcją mogę podkreślić, że rzeszowska diecezja należy do jednych z aktywniejszych w Polsce – mówił ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Stanowisko Sejmiku Województwa Podkarpackiego z okazji 80-lecia utworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego

A88A1357Radni Województwa Podkarpackiego zgromadzeni 24 kwietnia 2017 roku na uroczystej XXXV Sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego wyrażają głęboki szacunek i uznanie twórcom i realizatorom Centralnego Okręgu Przemysłowego. 80-ta rocznica jego powstania jest okazją do głębszego sięgnięcia do tego dziedzictwa, które zostało zawarte zarówno w idei Centralnego Okręgu Przemysłowego, jak i konkretnych rozwiązaniach tego gospodarczego fenomenu II Rzeczpospolitej. Województwo Podkarpackie ma szczególny mandat do uszanowania tych osiągnięć, bowiem wymierne efekty Centralnego Okręgu Przemysłowego do dzisiaj wywierają swój głęboki wpływ na rozwój społeczno - gospodarczy naszego regionu. W duchu tego dziedzictwa, konieczne jest powiązanie wizji nowoczesnego i prężnie rozwijającego się regionu z tymi aspektami dziejów i dziedzictwa kulturowego, które potwierdzają ciągłość procesów społeczno-gospodarczych lub stanowią ich genezę. Bez znajomości znaczenia powstania COP-u nie można zrozumieć obecnej specyfiki gospodarczej regionu oraz wyznaczać kierunków jego rozwoju.