Koncert jubileuszowy Romualda Kalinowskiego

kalinowski

Barwny, roztańczony i rozśpiewany - taki był koncert jubileuszowy z okazji 40-lecia pracy twórczej Romualda Kalinowskiego - kierownika artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Resovia Saltans”. W imieniu samorządu województwa podziękowania i gratulacje złożył dostojnemu jubilatowi wiceprzewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego Jerzy Cypryś. Romualdzie, czyli po prostu Aldku, dziękuję za pasję, ciężka pracę i serce wkładane w sens i cel jego życia - taniec - mówił wiceprzewodniczący - to dzięki Tobie pokolenia tancerzy i choreografów rozwijają i kultywują polski taniec ludowy i tańce towarzyskie. Bez Twojej tanecznej pasji Podkarpacie byłoby dużo uboższe o tę wspaniałą dziedzinę życia artystycznego i kulturalnego. Aldek - dziękuję:)

W koncercie wystapili m. in. Zespół Pieśni i Tańca "Resovia Saltans", Filip Micek - solista-tenor PZLiP "Mazowsze", wspaniała sopranistka Natalia Chruściel-Trojnar, Zespół Klang. Życzeniom i gratulacjom nie było końca.

Relacja fotograficzna: 40-lecie pracy Romualda Kalinowskiego

Romuald Kalinowski - Kierownik Międzywydziałowego Studium Kulturalno-Oświatowego Uniwersytetu Rzeszowskiego, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Resovia Saltans”, ekspert Polskiej Sekcji CIOFF, sędzia turniejowy tańców polskich w formie towarzyskiej, choreograf kategorii specjalnej „S”, twórca i kierownik choreograficznych studiów podyplomowych z dziedziny tańca polskiego i tańca współczesnego, wykładowca w Instytucie Historii na kierunku Kulturoznawstwo, w Instytucie Muzyki, w Międzywydziałowym Studium Kulturalno-Oświatowym oraz na choreograficznych studiach podyplomowych, promotor prac dyplomowych z zakresu polskich tańców narodowych. Prowadzi zajęcia z przedmiotów: polskie tańce narodowe z metodyką nauczania, metodyka pracy z zespołem tanecznym, prowadzenie zespołów artystycznych, kompozycja tańca, ruch sceniczny. Jest reżyserem koncertów jubileuszowych i wszystkich programów artystycznych ZPiT „Resovia Saltans”. W swoim dorobku twórczym posiada wiele autorskich opracowań choreograficznych dla innych zespołów polskich /ZPiT Igloopolnie, ZPiT Karpaty działającego w WSIiZ w latach 2002-2012/, a także dla wielu zespołów polonijnych. Od 2008 r. jest dyrektorem 4-letniego Polonijnego Studium Choreograficznego realizowanego corocznie w lipcu w Rzeszowie. Ze Studium Polonijnym związany był od samego początku jego istnienia jako wykładowca przedmiotów: polskie tańce narodowe z metodyką nauczania i kompozycja tańca.

Do szczególnych osiągnięć w pracy artystycznej zalicza: 

reżyserię koncertów powitalnych na Światowych Festiwalach Polonijnych w latach 1986 i 1989 z udziałem polskich zespołów artystycznych, m.in. ZPiT „Resovia Saltans”
główną reżyserię Światowego Festiwalu Polonijnego w Rzeszowie w 1996 r. /
współrealizację koncertów na Światowych Festiwalach Polonijnych w latach 1999 i 2008
reżyserię koncertu w Operze Lwowskiej w 2008 r. organizowanego przez Konsulat Polski we Lwowie dla władz oraz Polonii tego miasta
scenariusz i reżyserię spektaklu poświęconego 40-leciu Światowych Festiwali Polonijnych zrealizowanego na rynku rzeszowskim w 2009 r.
scenariusz i reżyseria Koncertu Powitalnego dla uczestników Światowego Festiwalu Polonijnego w Rzeszowie w 2011 r.