Życzenia z okazji 100-lecia Niepodległości

jerzycyprys 290x218

Polska to było państwo, które choć zniknęło z mapy Europy, ale nie zniknęła narodowość. Polacy nie dali zapomnieć światu o sobie i nie dawali najmniejszych złudzeń zaborcom, że walka o niepodległość będzie trwała. O Niepodległą walczono 123 lata, w powstaniach i zaciszach domów, z orężem w ręku i za pomocą dźwięków muzyki, malarskich sztalug, strofami wierszy, pracy organicznej. Jako naród nie lękaliśmy się stanąć do walki, nawet kiedy wszyscy mówili, że to walka bez zwycięstwa. Bo zwycięstwem już był sam sprzeciw wobec odebrania nam niepodległości.
Na Niepodległą złożyła się praca kilku pokoleń Polaków i niezłomna wiara, że Polska wróci na mapę Europy. I wróciła… Niepodległość została zadana nam wszystkim przez tych, którzy walczyli o nią przez 123 i tych, którzy w 1914 roku ruszyli z krakowskich Oleandrów wprowadzić marzenie w rzeczywistość.
Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę życzę mieszkańcom Podkarpacia radosnego świętowania tej niepowtarzalnej rocznicy. Życzę dumy z naszej historii i odpowiedzialności za niepodległość i Niepodległą. Zawsze z wdzięcznością pamiętajmy o tych, którzy w 1918 r. przywrócili Polskę i zmówmy cichą modlitwę za wszystkich, którzy swoim życiem i ofiarą z życia podarowali nam Niepodległą.

 

Jerzy Cypryś
Przewodniczący Sejmiku
Województwa Podkarpackiego

 

Plakat poświęcony Józefowi Piłsudskiemu ze zbiorów Archiwum Państwowe w Przemyślu

PIŁSUDSKI